Den billige | 29 kr |
Den hurtige | 49 kr |
Hent selv | Gratis |
Canadisk luksus med lavt CO2 aftryk
Her får du en nem AIO stofble med godt sug og GOTS certificeret økologisk bomuld mod barnets hud. Den passer børn fra ca. 3,5 - 15,5 kg og kan justeres ved hjælp af de lodretter knapper foran på bleen til strørrelse small, medium og large.
Bleen er god til alle børn, men specielt god til børn med store lårbaser.
Der er godt sug og minimal fylde over numsen, og den er nem at tilføre ekstra sug ved behov. Foran lukkes den med to rækker af knapper, og knapperne kan knappes indover hinanden til de helt små.
Der er elastik ved beneudskæringerne og ryggen, som holder godt på det hele.
Det sugende lag
Det sugende lag i Mother ease's AIO ble er lavet af et 5 lag GOTS certificeret økologisk bomuldsfrotté, helt naturligt mod dit barns hud
Denne ble har et godt sug, men skal du bruge den til natten, kan du med fordel lægge et hampindlæg ind mellem blebuksen og det sugende lag.
Wizard Uno er en AIO ble som har en relativ hurtig tørretid, trods økologisk bomuld. Selve materialet tørre relativt hurtigt i sig selv, men bliver hjulpet på vej af, at indlægget kun er syet fast foran og bagi selve bleen, hvilket giver ekstra luft mellem det vandtætte og det sugende lag.
Indlægget har isyet elastik i benene, hvilket giver bleen en god lækagebarriere.
Generelt om Mother ease
Mother ease er et af de rigtig gamle stofblemærker. Det kom til verden i 1991 og er kendt for deres velsugende bleer med lækagefrie blebukser.
Bleerne syes udelukkende på grøn energi i Canada, det vil sige, at denne ble har et lavt CO2 aftyk og er dejlig bæredygtig.
Hos Ko og Ko finder du et stort udvalg af Mother ease bleer i flere forskellige prints, og mangler du noget, så sig til, det kan altid bestilles hjem til dig.
Se alle de andre stofbleer fra Mother ease HER!
Vask og behandling af økologisk bomuld
Økologisk bomuld fra Mother ease skal vaskes et par gange før det suger optimalt.
Vask minimum hver 3. dag, og opbevar dine bleer tørt. Skyl dem eventuelt op inden du lægger dem i en wetbag.
Vaskes ved 60 grader og tåler kun tørretumbling på lav varme, men anbefales ikke, da det forkorter livstiden på din ble. Denne ble tørre hurtigt hængende, da der er luft mellem blebuksen og indlægget.
Brug gerne max 1200 omdrejninger på din centrifuge.
Undgå eddike som skyllemiddel, da det slider unødig meget på bleerne.
Andre kunder købte også